Yunanistan’ın parti adası

tba_admin

28 Haziran 2019

Yorum yapılmamış

 Yunanistan’ın parti adası

Yunan adalarıyla ilgili çok soru alıyorum. En çok gelen sorulardan biri de “Bize Mikonos dışında hem plajları güzel olan, hem yemekleri iyi olan, gündüzleri sakin ama gece hayatı da çok hareketli olan bir ada söyler misin?” oluyor. Hemen söylüyorum: Kiklad Adaları’ndan biri olan İos.

Bu adalara en uygun biçimde en seçkin tur programları ve rehberlerimiz eşliğinde vizesiz yunan adalarını airbilettour.com’la gercekleştirebilirsiniz.Yunan adalarına en seçkin gemi turlarımızla hayatınıza renk katacak olan airbilettour.com sitesinden online olarak veya adana kucuk saat subemize bekleriz.

ios adası

İos ve ben ????

ios adası yunanistan

İos’un plajlarında suyun rengi tam da sevdiğim gibi turkuaz. Burası Manganari Plajı. Arkada, teknenin arkasından görünen ada da Santorini.

ios yunanistan

İos, parti adası olmakla birlikte geleneksel yapısını da korumuş bir ada. Misal çocuklar hala sokaklarda top oynuyor. ????

Eğer partileyecek bir ada arıyorsanız, geçen sene Temmuz’da 8 arkadaş gittiğimiz, Folegandros veParos adalarını da kapsayan, Yunan adaları gezimizde iki gece kaldığımız İos tam size göre. Ama tabii şunu belirtmekte de fayda var. İos, görmek ve görülmek isteyen turistlerden ziyade, asıl amaçları eğlenmek olan genç İngiliz ve Avustralyalı turistler tarafından tercih ediliyor.

Biri Yunan, 8 kişilik İos ekibimiz ???? Adada bizden başka sadece bir Türk gördük bu arada.

ios yunanistan

İos, Yunanistan’da genç İngiliz ve Avustralyalı turistlerin gelmesiyle ünlü. Genç derken gerçekten genç. 18-22 yaş arası, hatta belki daha küçükleri de vardır.

Biz İos’ta çok kısa kaldık, çok fazla yer göremedik, keşfedemedik ama dolu dolu, keyifli vakit geçirdik. Üç ada arasında en çok İos’ta eğlendik. Daha çok keşfetme imkanımız olsa, eminim daha da severdik adayı. Bu yazı için şarkımız da hareketli bir şarkı olsun. Konstantinos Argiros’un 2017 yazına damga vuran Ksimeromata şarkısını dinlemek için burayı tıklayın.

İOS NASIL BİR YER?

Naksos ve Santorini adalarının tam ortasında yer alan İos, yalnızca 2000 nüfuslu çok küçük, dağlık bir ada. Kiklad Adaları’nın genelinde olduğu gibi, İos da çorak bir ada. Rüzgardan ve volkanik yapılarından dolayı pek ağaç yetişmiyor bu adalarda. Ada çorak olsa da plajları çok güzel.

ios adası

İos’un çorak tepeleri ve harika manzaralar sunan virajlı yolları

İos’un merkezine Hora deniyor. Eskiden korsan baskınları çok olduğu için Hora da birçok adanın merkezi gibi tepelere kurulmuş. Hora’nın dar sokaklarında binalara beyaz renk hakim. Çoğu tek ya da iki katlı olan tipik Kiklad mimarisindeki evlerin kapı ve pencereleri de çoğunlukla maviye boyanmış. Gündüzleri, sakin, geleneksel, yaşlı amcaların kahvelerde tavla oynadığı bir köy olan Hora, geceleri bir anda değişiyor ve hareketleniyor. Zira Hora’daki birçok bina butik, restoran, bar ya da disko olarak kullanılıyor.

ios yunanistan

Hora ve tipik, beyaz boyalı binaları

ios yunanistan

Gündüz plajlarda eğlenen, akşamüstü partilerinde takılan İngiliz gençler, geceleri de kendilerini Hora’nın sokaklarına atıyor. Hatta öyle bir atıyor ki her gece 3’ten sonra alkolü fazla kaçırmış gençleri, ya yerlerde yatıp uyuyorken, ya da sokaklara kusuyorken görüyorsunuz.

İos’ta Hora dışında çok az yerleşim yeri var. Bunlardan en büyüğü de adanın limanı olan Ormos. İos’a ilk adım buradan atıldığı için gece gündüz hareketin de eksik olmadığı bir bölge. Osmos’da evlerin yanı sıra marketler, butikler, hediyelik eşya mağazaları ve seyahat acenteleri de var.

ios adası yunanistan

İos’ta ilk olarak Ormos’a ayak basılıyor.

ios adası

Limana girişte gemi yolcularını ilk olarak 17. yüzyılda yapılmış olan beyaz renkli Aya İrini Kilisesi karşılıyor. Eskiden İos’ta senenin her günü için bir tane, yani toplam 365 kilise varmış ama 1960’lardan sonra birçoğu bakımsızlıktan yıkılmış.

ios adası yunanistan

Ormos’un sokakları

ios adası yunanistan

Ormos’ta fotoğraf çektiğimi görüp poz veren sıcakkanlı genç turistler ????

ios adası

Limandan biraz ilerleyince, daha çok otellerin bulunduğu bir bölge olan Yalos’a (Gialos) ulaşabilirsiniz.

İOS’UN EN GÜZEL PLAJLARI

İos çok girintili, çıkıntılı bir ada. Tam 87 km sahil şeridi var, bunun 32 km’si de kumlu plaj. Deniz, çoğu plajda turkuaz renkte. Buyurun İos’un plajları:

MANGANARİ PLAJI: Adanın en güneyinde, korunaklı bir koyda yer alıyor. Hatta İos’da merkeze en uzak olan plaj diyebiliriz ama aynı zamanda adanın en güzel plajı. İnce kumlu bir plaj. Deniz turkuaz. Çeşme’deki gibi hemen derinleşmeyenlerden. Suyu tertemiz.

ios adası yunanistan

Tepelerden Manganari Plajı. Biz soldaki küçük kısımda takıldık.

ios adası yunanistan

Manganari Plajı, 1988 Fransız yapımı Le Grand Bleu (Derinlik Sarhoşluğu) filmine ev sahipliği yapmış. Ben ismini ilk defa duydum ama Jean Reno’nun oynadığı ünlü bir filmmiş. Bir ara izlemek lazım. ????

ios adası yunanistan

Tabii böyle pırıl pırıl suyu olan bir plajı bulmuşken, artistik poz vermemek olmaz! ????

ios adası yunanistan

Biz gittiğimizde Pazartesi günü olmasına rağmen plaj kalabalıktı. Manganari Plajı’nda eğlence yok ama plajda uzanıp deniz keyfi yapmak isteyenler için ideal. Plajda şezlong ücreti 2 Euro.

ios adası

Manganari Plajı, adanın merkezine 30 km’ye yakın mesafede ama plaja giden virajlı yollarda manzaralar enfes. O yüzden tabii ki yollarda bol bol durup fotoğraf molaları verdik.

MİLOPOTAS PLAJI: Merkeze yakın mesafede, İos’un en ünlü plajı. Yine kum bir plaj. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki plaj boyunca sıra sıra beach clublar var. Her gün farklı bir mekanda plaj partisi düzenleniyor. Biz de bir tanesine katıldık.

ios adası

Tepelerden Milopotas Plajı… Karşı da görünen ada da 300’den az nüfusa sahip olan Sikinos.

ios adası yunanistan

Biz akşama doğru gittik plaja, oldukça kalabalıktı.

ios adası

Geç saatte gittiğimiz için denize girmedik ama gayet güzel görünüyordu.

ios adası

Matkot, bir ara Çeşme plajlarında olduğu gibi oldukça popüler Milopotas’ta.

ios adası

Burası bizim gittiğimiz beach club, ismi Far Out. Türkiye’deki gibi insanların kasıldığı bir ortam olmadığı için çok eğlendik.

Kokteyl fiyatları 7 Euro civarıydı.

AYA THEODOTİ PLAJI (Agia Theodoti): Bu plajı, Manganari’ye giderken gördük. Hora’ya 14 km mesafede. Bizim inmeye vaktimiz olmadı ama yukarıdan çok güzel görünüyordu. Plajda taverna ile şezlonglar da bulunuyormuş.

ios adası

Plaj yukarıdan böyle görünüyor, insana resmen gel bana diyor. ???? Bu arada karşıda, sol tarafta görünen ada da yalnızca 150 nüfuslu Iraklia.

YALOS PLAJI (Gialos): Limana çok yakın mesafedeki bir plaj. Bizim otelimizin bulunduğu bölge aynı zamanda ama oraya da gidecek zamanımız olmadı. Plaj boyunca çok sayıda taverna ve beach bar bulunuyormuş.

ios adası

Yalos Plajı’na gitmedik ama gemiden fotoğrafını çektim sizin için ????

DİĞER PLAJLAR

Eğer İos’ta bizden daha uzun süre kalacaksanız, Koumbara, Papa, Diamoudia, Valmas ve Kolitsani plajlarına da göz atın. Adanın bir de arabayla gidilemeyen kayalık plajları var. Asıl oralar çok güzel görünüyor fotoğraflarda ama gidemedik maalesef.

Elimizden geldiğince sizlere yunan adalarını tanıtmaya calıştık gercekten mavinin en güzel tonuyla nefesinizi açabileceğiniz.Bi yer airbilettour.com da online olarak uçak biletlerinizi ve turlarınızı 3d güvenlik kanalıyla en güvenli biçimde alışverışlerınızı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir