tba_admin

03 Eylül 2019

Yorum yapılmamış

Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları özelinde bir sanal gezintiye çıkıyoruz. Kahveni yap, koltuğunu en rahat konuma getir ve ülkemizin mucizelerine tanık olmaya hazırlan…

Yazımızı okuduktan sonra eger bu eşsiz güzelliklerden sizde yarlanma istiyorsanız gezip gormek istiyorsanız mutlaka airbilettour.com adresinden yurtiçi kültür turlarımıza bakmadan geçmeyin enuygun turlar uçak biletlerinizi airbilettour.com adresinden veya Adana Küçüksat subemizede gelerek temin edebilirsiniz.

Türkiye’nin doğal güzellikler ve tarihi eserler konusundaki ünü tüm dünyaya yayılmış durumda. Tarihe iz bırakan çok önemli uygarlıklar bu coğrafyada kuruldu ve hüküm sürdü. Bu yüzden Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi hayli zengin.

Yaşadığımız topraklarda gezilecek çok yer, gidilecek çok fazla cennetten köşe var; ama “Kültürel miraslarımız nelerdir?” diye merak ediyorsan senin için özel bir liste hazırladık. Haydi gel, Türkiye’deki dünya miraslarına beraber bakalım; ama öncelikle evrensel miraslarların koruyucusu UNESCO’yu ve amaçlarını açıklayalım.

Türkiye’deki Dünya Mirasları: Doğu’nun ve Batı’nın Karması 

Korunmaya değer tarihi yapılara ve doğal oluşumlara yer verilen UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeye hak kazanan güzellikler “Dünya Mirası” statüsü kazanıyor. UNESCO Türkiye Miras Listesi 2019’dan senin için seçtiğimiz görülmesi gereken değerlerimizden bazıları şunlar:

Nemrut Dağı: Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları Listesindeki Antik Tanrıların Tahtı

nemrut dagı ile ilgili görsel sonucu

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı, “Zeus’un göklerdeki tahtına en yakın yer” olarak tanımlanıyor. Yüksekliği 2 bin 206 metreyi bulan Nemrut Dağı; ihtişamlı mezarları, dev tanrı heykelleri ve tarihi kabartmalarıyla 1987’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bu eşsiz güzellikleri daha yakından görmek istiyorsan hadi sende adana çıkışlı gap turumuza mutlak katılmalısın en uygun turları gap turlarını airbilettour.com adresinden satın alabilirsin

Dağın zirvesinde MÖ 69-36 yılları arasında hükümdarlık yapan Kommagene Kralı I. Antiokhos’un adıyla anılan mezarlar ve mezarların yanındaki teraslarda bulunan tanrı heykelleri bulunuyor. Bu meşhur dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmış ve 8-10 metre yüksekliğe sahip.

Kommagene Krallığı, dönemin iki büyük gücü Roma İmparatorluğu ve Pers İmparatorluğu arasında bir tampon bölgeymiş. Krallık, Doğu ve Batı’nın görkemli 2 kültüründen izler taşıyor. Ayrıca Nemrut Dağı’nda dünyanın en güzel gün batımlarından ve gün doğumlarından birine de tanıklık edebilirsin. Yani her şeyiyle unutulmaz macera.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasıİslam Mimarisinin Başyapıtı

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası: İslam Mimarisinin Başyapıtı ile ilgili görsel sonucu

 

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, 1985 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan kültürel değerlerimizden biri. Sivas’ta bulunan bu eser, İslam mimarisinin başyapıtlarından.

Mengücek hükümdarı Ahmet Şah ve eşi Turan Melek’in yaptırdığı cami ve darüşşifa, 1229’da tamamlanmış. Anadolu’nun geleneksel taş işçiliğinin seçkin bir örneği olarak kabul ediliyor. Ahlatlı Hürremşah tarafından yapılan cami ve darüşşifa, bitişik olarak yapılmış. Ölçüleri 32×63 metre olan yapının taç kapıları, zengin taş işçilikleriyle ışıldıyor.

Çatalhöyük Neolitik Kenti: Tarihe Tutulan Işık, Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları

Çatalhöyük Neolitik Kenti: Tarihe Tutulan Işık, Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları ile ilgili görsel sonucu

Çatalhöyük, Neolitik Dönem’e ait eşi benzeri olmayan bir yerleşim bölgesi. 9 bin yıl önce kurulan bu kent, insanlığın geçmişine ışık tutan çok önemli bir arkeolojik lokasyon. Çumra Ovası’nda bulunan bu değerli  alan, 2012 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Çatalhöyük Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında bulunan veriler, topluluk içinde ekonomik ya da sosyal anlamda farklılaşmalar olmadığını gösteriyor. Ayrıca bulunan kilden yapılmış heykelcikler, duvar resimleri ve kabartmalar da derin bir sembolizmin varlığına işaret ediyor. Bu eşsiz antik kentten çıkan buluntuların boyutu, nüfusa dair veriler ve sanatsal-kültürel çalışmalar dünya çapında bir önem taşıyor.