tba_admin

10 Eylül 2019

Yorum yapılmamış

ŞEHİR REHBERİ

Öncelikle Adana’dan İzmir’e Gidebilmek için airbilettour.com adresini ziyaret etmelisin çünkü en uygun ucak biletlerine bu web adresimizden kolayca erişebilir 3d güvenlik sistemimizlede  güvenilir alışveriş yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. büyük kenti İzmir, 8000 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Tarihi Paleolitik döneme kadar uzanan kentin, büyük imparatorluklardan küçük uygarlıklara sayısız medeniyeti tarih boyunca barındırmış olması şaşırtıcı değildir. Dünyanın 7. büyük harikası olan Artemis Tapınağı İzmir’dedir. İncil’de adı geçen 7 kiliseden 3’ü İzmir sınırları içerisindedir. İzmir, Anadolu’nun Ege Denizi’ne açılan en önemli kapısıdır.

izmir ile ilgili görsel sonucu

HAVA ALANI ULAŞIM

İzmir Adnan Menderes Havaalanından Şehir merkezine veya Şehrin neresine gitmek isterseniz tüm transfer işlemlerinizi airbilettour.com adresinden kolay ve pratik 3d güvenlik sistemimizlede en güvenli şekilde satın alabilir rezervasyon yapabilirsiniz.

Adnan Menderes Uluslararası Havalimanı İzmir şehir merkezinin 18 km güneyinde, Gaziemir ilçesindedir. Havaalanından kent merkezine taksi, shuttle servisler veya toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. İzmir’de şehir içi ulaşımınızı da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

KONAKLAMA

Aşagıda belirttiğimiz oteller İzmir’de bulunan otellerdir bu otellerde en uygun rezervasyonlarınızı ve satınalmanızı airbilettour.com adresinden rahatlıkla ve kolaylıkla yapalıbılırsınız.

İzmir’deki lüks otellerden bazıları: Swissotel Grand Efes, Hilton İzmir, Key Hotel, Renaissance İzmir Hotel, Met Boutique Hotel, Wyndham Grand İzmir Özdilek, Mövenpick Hotel, Karaca Otel, Kaya Izmir Thermal & Convention, DoubleTree by Hilton İzmir- Alsancak, Kordon Otel, Ramada Plaza vb. Orta fiyatlı bir otel arıyorsanız Ibis İzmir Alsancak, Oğlakçıoğlu Park Hotel, Hotel Baylan, Walk In Hotel, Güzel İzmir Otel, Üstün Otel ya da Olimpiyat Motel’de; daha uygun fiyatlı bir mekan arıyorsanız da Shantihome Hostel veya In House Hostel’i deneyebilirsiniz.

İZMİR’DE MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN YERLER

İzmir tarih boyunca Doğu ve Batı’yı bir arada barındıran bir kent olmuştur. Selçuklu ilçesindeki Efes Antik Kenti, şehrin bu karakteristik özelliğinin en önemli ve en temel tarihi yansımasıdır. Efes M.Ö. 6000 yıllarında inşa edilmiştir.

Kent önemli bir politika ve ticaret kenti olmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde Asya Eyaleti’nin başkentliğini yapmıştır. Hellenism’in en ihtişamlı yılları burada geçmiştir. Artemis kültürünün en önemli kaynağı Artemis Tapınağı Efes’tedir.

Odeion, Magnesia, Heracles, Mazeus Mithridates ve Gymnasiumu Kapıları, Roma dönemine ait bir okul olan Gymnasion, belediye binası olarak kullanılmış Prytaneion ve Meryem Ana Kilisesi görülmesi gereken mimari yapılardır. Bergama’da bulunan Bergama Antik Kenti de İzmir’in önemli bir tarihi değeridir.

Burada bulunan mimari yapılar göz kamaştırır. Roma Kenti, Bergama Kütüphanesi, Dionysos Tapınağı Antik Kent’in içindedir. Konak Meydanı’ndaki Saat Kulesi, Yahudi kültürünün simgesi Asansör Kulesi, Mezarlıkçıbaşı ve Konak Meydanı arasında uzanan tarihi çarşı Kemeraltı, müzeler (İzmir Arkeoloji Müzesi, Agora Müzesi, İzmir Etnografya Müzesi, Efes Müzesi…), hanlar, hamamlar, kütüphaneler kentin zengin kültür ve tarihinin önemli parçalarıdır.

ALIŞVERİŞ

izmir alsancak kordon ile ilgili görsel sonucu

Kemeraltı başlıca alışveriş merkezidir. Kemeraltı mağazaları Anafartalar Caddesi’nin her iki yanı boyunca uzanır. Göz kamaştırıcı antikalar, heyecan verici mücevherler, değişik elbiseler, kuru üzüm, incir ve daha fazlası pazarda bulunabilir.

Karşıyaka çarşısında ve sahilinde yer alan, Alsancak ve Kordon boyunca sıralanan mağazalar oldukça modern ve caziptir.

Aynı şekilde mükemmel butikler ve büyük mağazalar Çankaya’da da yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Kızlarağası Hanı turistler için önemli alışveriş mekânlarından biridir.

El yapması çömlekler ve Han’a özel halılar yerel sanatın hediye olarak ya da zevk için satın alınabilecek önemli örnekleridir. Karşıyaka Pazarı da hem geleneksel hem de modaya uygun kıyafet alışverişinde kadınlar için cazip yerlerdendir.

EĞLENCE MERKEZİ

İzmir oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Bu durum kentin çok yönlü tarihinin ve modern bir şehir oluşunun sonucudur. Kentte kültür merkezlerinin, sanat galerilerinin, tiyatroların, konservatuarların, kütüphanelerin sayısı oldukça yüksektir.

Ayrıca el sanatları, yerel aktiviteler (özel günler ve festivaller), halk müziği yerel kültürün en temel unsurlarıdır. Uluslararası festivaller, organizasyonlar ve fuarlar kentin modern yüzünü yansıtmaktadır. İzmir Uluslararası Caz Festivali, İzmir Uluslararası Sanat Festivali ve İzmir Uluslararası Fuarı bunlara birkaç örnek olarak verilebilir.

İzmir’in Ege Denizi’ne 629 km’lik bir kıyısı vardır. Bu şeridin 101 km’si plaj olarak kullanılırken koyların ve yarımadaların varlığı çok çeşitli deniz sporlarına imkân tanır. Selçuk (Pamucak), Çeşme (Ilıca ve Altınkum), Gümüldür, Foça, Çandarlı ilçelerindeki plajlar en meşhurları arasında yer alır. Çeşme kentin batısında konumlanmış ülkenin ve dünyanın sayılı turizm merkezlerinden biridir.

Çeşme’ye olan ilginin gelecek yıllarda artarak devam etmesi beklenmektedir. İzmir, özellikle Çeşme’nin güney kısmı, yat turizmi için en elverişli koylara sahiptir. Çeşme-Kuşadası güzergâhı yat turizmi için en elverişli yoldur. Homeros’un efsanesinde geçen ve Balçova olarak adlandırılan Agamemnon Kaplıcaları şifa veren yerler olarak bilinir.

Kentin tabiat yapısının bir sonucu olan kaplıca turizmi oldukça yaygındır. Bu yerler sadece sağlık için değil eğlence için de bire birdir. İzmir’de sayısız bar ve kafe mevcuttur. Özellikle Karşıyaka ve Alsancak’taki Kordon Boyu’nda bulunan barlar başlıca eğlence yerleridir. Kordon Boyu’nda yürümek rüya gibidir. Tiyatrolar, sinemalar ve konser alanları eğlenmek ve iyi vakit geçirmek isteyenlere şehrin her yerinde hizmet verir.

Adana’dan İzmir’e en uygun uçak biletlerinizi otel rezervasyonlarnızı yaptırabilir online olarak en güvenli şekilde yapabilirsiniz.