Bangkok’ta Gezilecek Yerler

tba_admin

26 Temmuz 2019

Yorum yapılmamış

Bangkok, Tayland turizminin kalbinin attığı bir başkent. Geçtiğimiz yıllarda hızla yükselen gökdelenleri, birbiri ardına açılan şık lüks otelleri, dünya markalarına ev sahipliği yapan dev AVM’leriyle adeta Asya’da yükselen bir çekim merkezi haline geldi. Neredeyse tüm Uzak Doğu turlarının da ana uğrak yeri. Kamboçya, Laos ve Myanmar’a gidiyorsanız büyük ihtimalle Bangkok’a da uğramanız gerek.Bunun için alabileceğiniz en uygun uçak biletleri ve turlar airbilettour.com‘da veya kucuksaat subemıze gelerek size uygun turlar oteller ve enuygun uçak biletlerinizi merkez ofisimizdende alabilirsiniz..

Geleneksel Doğu yaşantısının, Batı modernizmi ile bir potada kaynaştığı Bangkok ile bir bağım olsa ki, Asya’da en çok seyahat ettiğim ve en çok bulunduğum şehir oldu. Tam 7 defa ziyaret ettim ve toplamda 1 aydan fazla zamanım Bangkok’ta geçmiştir herhalde.

Modern yapılarla yüzü biraz olsun değişen Bangkok, her zaman için bir tapınaklar şehri olarak anılmaya devam edecek gibi görünüyor. Chao Phraya Nehri’nin hemen doğu yakasındaki yer alan, saraylar ve kadim tapınaklar ile bezenmiş, şehrin eski bölümü Ratanoksin, bunun bir ispatı gibi. Gezilmesi kolay bir şehir burası. Birçok turistik noktaya metro veya tuktukla kolayca ulaşıyorsunuz. Taksi ile ulaşım da ekonomik.

1. Grand Palace

1. Grand Palace ile ilgili görsel sonucu

Tayland Kraliyet merkezi olarak 150 yıldan bu yana kullanılan görkemli Grand Palace(Büyük Saray), Bangkok’un en değerli ve en önemli yeri. Yüzden fazla bina ve tapınak kompleksinden oluşuyor. 1925’e kadar Tayland kraliyet konutu olarak kullanılan ve bugün bölümleri müze olarak halka açık olan sarayın, bazı binaları hala kraliyet ofisleri olarak hizmet veriyor.En uygun tayland uçak biletleri airbilettour.com’da

Gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanız gereken yere öğleden önce gitmenizi tavsiye ediyorum. Tayland’da Budist tapınaklarını ziyaret ederken, omuzlarınızın ve dizlerinizin kapalı olması gerektiğini unutmayın. Ziyaret ücreti 500 Baht.

2. Zümrüt Budha Heykeli

2. Zümrüt Budha Heykeli ile ilgili görsel sonucu

Taylandlılarca kutsal kabul edilen Zümrüt Budha Heykeli (Wat Phra Kaew), Bangkok’un tarihi kesiminde bulunan eski Tayland Kraliyet Sarayı Grand Palace içerisinde yer alıyor. On üçüncü yüzyıldan kalma, 66 cm büyüklüğünde, meditasyon yaparken betimlenmiş, yeşim taşından yapılmış bu Zümrüt Buda Heykelini, her gün binlerce kişi ziyaret ediyor. Tapınak ziyaretlerinde ayakkabılarınızı mutlaka çıkarın.

3. Yatan Budha Tapınağı ile ilgili görsel sonucu

Tapınaklar arasında en çok ilgi göreni ise Yatan Budha Tapınağı veya diğer adıyla Wat Pho. Bangkok’un en büyük Budist tapınağı olan Wat Pho, 46 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğindeki dev Buda heykeline ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin ilk üniversitesi olarak da kabul edilen tapınağın bahçesi ise görülmeye değer güzellikte. Tapınaklarda sessiz olmaya, tapınağa ve içerisinde ibadet edenlere saygı göstermeye de dikkat edin.

4. Wat Arun ile ilgili görsel sonucu

Chao Phraya Nehri’nin batı yakasında, Eyfel Kulesi benzeri yükselen Wat Arun, Tay dilinde Şafak Tapınağı anlamına geliyor. Beş kuleli renkli yapısı neredeyse tepeden tırnağa porselenden inşa edilmiş olan tapınak, gün batımında ışıl ışıl parlayan yapısıyla mistik ve büyüleyici bir manzara sunuyor.

5. Altın Budha Tapınağı

5. Altın Budha Tapınağı ile ilgili görsel sonucu

Bangkok’taki Çin Mahallesi’nde bulunan, 5 metre yüksekliğindeki inanılmaz Altın Budha Tapınağı (Wat Traimit), görenlerin gözlerini kamaştırıyor. 5 ton saf altından yapılmış olan 700 yıldan daha eski olan heykel, dünyanın en büyük altın Buda heykeli olarak da biliniyor.

6. Chinatown

Bangkok’taki Chinatown, egzotikliğini koruyan, renkli, kalabalık, dar sokakları, sokakta pişen yemekleri, Çin’den gelen ürünlerin satıldığı dükkanlarıyla Bangkok gezilecek yerler arasında. Tezgahlar, sokak restoranları, Çin ilaç dükkanları ve altın dükkanları ile dolu Chinatown, sokak lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için not edilmesi gereken bir yer. Günbatımı sonrası uğrayın.

7. Chao Phraya River ile ilgili görsel sonucu

Bangkok aslında Venedik benzeri kanallar arasında kurulu bir şehir. başkenti ikiye bölen Chao Phraya Nehri, üstünde deniz taksileriyle veya kanolarla dolaşmak şart. Tekne turu ile Kraliyet Sarayı ve Wat Arun gibi tapınakları nehirden görebiliyorsunuz. Ayrıce nehir boyunca sıralanmış saray ve baraka evlerin nasıl yan yana dizili olduklarını görün.

bangkok – pattaya turları en uygun uçak biletleri airbilettour.com‘da sizleri bekliyor.,

8. Damnoen Saduak Yüzen Pazarı

8. Damnoen Saduak Yüzen Pazarı ile ilgili görsel sonucu

Bangkok’a 104 km uzaklıkta yer alan Damnoen Saduak Yüzen Pazarı, ülkenin en turistik on noktasından biri. Sabahın erken saatlerinden itibaren, hediyelik eşyalar, meyve ve sebze doldurdukları tekneleriyle, kanallarda dolaşan Taylandlılar, eşsiz ve rengarenk bir sahne sunuyor. Tayland ile ilgili belgesellerin ana konularından biri olan yüzen çarşı, hem alışveriş için hem de fotoğraf çekmek için nefis bir yer; mutlaka deneyimlenmeli. Yüzen pazar öğlene kadar açık.

9. Jim Thompson’ın Evi

9. Jim Thompson’ın Evi ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde müze olarak hizmet veren bu ev, Tay ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait. Jim Thompson, Thai ve Asya sanat eserleri ile el işlemeleri konusunda sıkı bir koleksiyoncu olduğu için evinde pek çok değerli eşya toplamış. İkinci Dünya Savaşı sırasında bölgeye gelen ve Tay ipeğini keşfeden Thompson, bundan 12 yıl sonra Saen Saeb Nehri’nin kıyısından büyük bir arazi alarak buraya bir ev yapmaya karar vermiş.

Sıradanlıktan çok uzak bir yapı olan Jim Thompson’ın Evi, altı tane geleneksel ahşap evin ormanı andıran büyük bir bahçede bir araya getirilmesiyle inşa edilmiş. Bu altı küçük geleneksel Tay evi birleştiğinde, oldukça büyük, modernizmle gelenekselliğin iç içe geçtiği çok özel bir ev ortaya çıkmış.

10. Chatuchak Weekend Market

10. Chatuchak Weekend Market ile ilgili görsel sonucu

Chatuchak Haftosonu Pazarı şehrin en canlı, en eğlenceli ve renkli yerlerinden biri. Chatuchak Haftasonu Pazarında, alışveriş, antika ve ilginç eşya sevenleri bekleyen 9 binden fazla tezgah var. Cumartesi ve Pazar günleri 07.00-18.00 arası açık olan pazarı günde 20 bin kişiden fazla kişi ziyaret ediyor. Aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz bir yer, pazarlık şart tabi.

11. Khao San Road

11. Khao San Road ile ilgili görsel sonucu

Sırt çantalı gezginlerin Bangkok’taki buluşma yeri Khao San Road, Tayland’ın en popüler ve aynı zamanda hala en uygun fiyatlı caddelerinden birisi. Daha 20 yıl kadar önce Bangkok’un pirinç pazarı iken şimdilerde düşük bütçeli gezginlerin yuvası olmuş. Khao San Road, Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan bölgesinde yer alıyor.

Bangkok konaklamalarımın çoğunda ben de bu civarda yaptım. Grand Palace veya Yatan Budha ziyareti sonrası bu caddeyi de ziyaret edin. Önerim gece hayatı veya akşam yemeği için günü bitereceğiniz hoş bir lokasyon olabilir burası.

12. Patpong

Bangkok gece hayatının kalbi olan Patpong, Nana ve Soi Cowboy bölgeleri mutlaka gezilmeli. Gece hayatı mekanlarına dalarsanız ana sokaklarda olan, daha önce ismini araştırdığınız yerlere gidin. Üst kattaki mekanlara gitmeyin! Alışveriş için sıkı pazarlıkların döndüğü Patpong Gece Pazarı oldukça renkli. Rolex ve YSL markalarının taklitleri çok popüler. Sıkı pazarlık burada da şart.

13. National Museum Bangkok

Müzeseverler Bangkok Ulusal Müzesi’nin gezilecek yerler listesine alabilir. 1782’de Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilmiş yer 1884’te müzeye çevrilmiş ve şu anda Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en kapsamlı müzelerinden birisi burası. Tayland ve Güney Asya coğrafyası milletlerinin kültür miraslarına ait kronolojik olarak düzenlenmiş pek çok eser var.

14. Ayutthaya

Ayutthaya Bangkok Gezilecek Yerler

Ayutthaya, 1351’de Kral U-tanga tarafından kurulmuş antik bir şehir. 1991’de UNESCO Dünya Mirası Listesine dâhil edilen Ayutthaya üç nehir tarafından çevrelenmiş bir ada konumunda; Bir milyondan fazla nüfusuyla, 400 yıldan uzun bir sure o zamanki adı Siam olan eski Tayland’ın başkentliğini yapmış. Bir tam günlük ziyareti hakeden kutsal şehir Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyinde yer alıyor

15. Pattaya

15. Pattaya ile ilgili görsel sonucu

Bangkok turlarının ayrılmaz bir parçası olan Pattaya ise, gece hayatı ve eğlence dendiğinde dünyada akla gelen ilk beşte yer alan şehirlerden birisi. Sadece gece hayatıyla değil, bembeyaz kuma sahip, tropikal ada Mercan Adası ile de görülesi bir şehir. Pattaya’da aktivite denince de yok yok bu şehirde; Timsah ve Kaplan Çiftliği, Nong Nooch Botanik Bahçesi, Fil Safarisi, Alcazar Show’u ile hem eğlence hem renkli bir tatil vadediyor. Thai masajı veya oil masaj ise liste başında olmayı hak ediyor.

Bangkok Çiçek Pazarı, Demokrasi Anıtı ve Bakanlıklar Caddesi, Parlamento Binası görülmesi gereken diğer yerler arasında sayılabilir. Chao Praya Nehri’nde Kanal Turu ve Bangkok’un dünyaca ünlü kabaresi Siam Niramit Show da unutulmamalı.

Doğu’nun Venedik’i olarak da adlandırılan ve Tayca Krung Thep, yani “Melekler Şehri” anlamına gelen, 9 milyonluk başkent Bangkok, İstanbul’a 9 saat uzaklıkta bulunuyor. Dünyanın diğer ünlü birçok destinasyonundan daha ekonomik olması, deniz ürünleri sevenler için bir cennet olan mutfağı, sunduğu zengin aktiviteleri ile Bangkok, tatilkelimesinin anlamını bulduğu bir şehir.

Pattaya’ya gitmek istiyorsanız kesınlıkle airbilettour.com’u ziyaret edin çünkü bulabileceginiz en uygun uçak bileti ve turlar airbilettour.com‘da

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir